افزایش امنیت کارتهای اعتباری و کارتهای هوشمند با استفاده از RFID

  • تاریخ : ژانویه 03, 2016
  • توسط : ادمین
  افزایش امنیت کارتهای اعتباری و کارتهای هوشمند با استفاده از RFID

  افزایش امنیت کارتهای اعتباری و کارتهای هوشمند با استفاده از RFID

  مقدمه:

  در این طرح برآنیم تا با استفاده از تکنولوژی رادیو فرکانسی سیستمی نوین جهت افزایش امنیت کارت­های اعتباری و کارت­ هوشمند غیرتماسی استفاده نماییم. در این طرح با نصب tagهای RFID بر روی این کارت­ها و ردیابی آنها سعی بر افزایش امنیت این سیستم خواهیم داشت. شرح کامل طرح در ذیل ارائه شده است.

  كارتهاي اعتباري و كارتهاي هوشمند غير تماسي[1]

  در دهه 1970 ميلادي، براي اولين بار ايده استفاده از كارت هوشمند مطرح شد و از اواخر 1980 ميلادي، نوعی كارتهاي مغناطيسي با ظرفيت ذخيره سازي پايين، عملا وارد نظام بانكي كشورهاي جهان شدند. سرانجام در سال 2003 در بيشتر نقاط جهان، روش پرداخت الكترونيكي (كارت‌هاي اعتباري و بانكي) بر پرداخت‌هاي كاغذي چيره شد. مستركارت، بررسي آزمايشي [2] تست پذيرش برنامه جديد كارتهاي هوشمند مجهز به برچسب RFID[3] را كه paypass ناميده مي­شد، انجام داد. بيش از 5000 مشتري سه بانك متفاوت (chase, Citibank and MBNA) نوعی از كارتهاي اعتباري را امتحان كردند كه با عبوردادن از  نزديكي پايانه هاي

   پرداخت، با قرائتگر ها ارتباط برقرار مي كردند[4]. 2 سال بعد، انقلاب پرداخت الكترونيكي (RFID) بدون سر و صدا آغاز شد. كارتهاي هوشمند متداول (تماسي) به طور معمول مي توانند در موارد زير مورد استفاده قرار گيرند: كارتهاي ATM؛ كارتهاي بدهي (پرداخت اقساط)؛ كارتهاي هزينه؛ كارتهاي اعتباري. بكار گيري تمام موارد فوق، با استفاده از كارتهاي هوشمند غير تماسي مجهز به فناوری امواج راديويي نيز امكانپذير بوده به نظر می­رسد که فناوری RFID به سرعت در همه پرداخت­های الکترونیکی دنیا به صورت بدون تماس متداول خواهد شد.

  هر كارت هوشمند شامل يك هوش مصنوعي[5] يا ميكرو‌كنترلر جاسازي شده در كارت هوشمند، حافظه داخلي، و يك آنتن كوچك است و بوسيله يك رابط امواج راديويي (RF)، بدون تماس با قرائتگر ارتباط برقرار مي كند. كارتهاي هوشمند غير تماسي، قادرند تا بصورت امن دسترسي به اطلاعات كارت، عمليات رسیدگی به کارت[6] (مثلا رمزدار كردن)، و تعامل هوشمندانه با قرائتگرهاي كارتهاي هوشمند غيرتماسي را مديريت، ذخيره و فراهم نماید. در حالي كه براي ارائه امكانات[7] مشابه، كارتهاي هوشمند تماسي، نياز به تماس فيزيكي با ساز و کار قرائتي دارند.

  در سراسر جهان كارتهاي هوشمند غير تماسي در حال تغيير شكل طرق خريد، نحوه پرداخت بها و نحوه دریافت كالا و خدمات بوده، جستجوي خريد[8] از خانه را امكانپذير كرده  و حتی موجب شده مردم بيشتر از گذشته خرج مي كنند! این نوع كارت هوشمند در مواردي كاربرد دارد كه نياز به حفاظت از اطلاعات شخصي و يا انجام تراكنش امن و سريع باشد، مانند كارتهاي پرداخت هزينه اياب و ذهاب[9] ، كارتهاي شناسايي سازماني يا ملي[10]، اسنادی همچون پاسپورت ها و ويزاهاي الكترونيكي، و كارتهاي پرداخت مالي.

  كارتهاي هوشمند غير تماسي مجهز به RFID ، به ویژه در امر تراكنشهاي پرداخت، در حال تسخير بازار هستند. امروزه كارتهاي هوشمند جايگزين پول نقد شده­اند. با امنيت، سرعت و راحتي بهتر در در پرداخت معاملات نسل آينده[11] درگير می­شوند. كارتهاي غيرتماسي، با فناوری بي سيم RFID تركيب شده، مستقيما توسط قرائتگر تشخيص داده می­شوند و بدون اينكه كارت از جيب يا كيف پول كاربر بيرون آورده شود، مي تواند تمام وظايف كارتهاي مغناطيسي و الكترونيكي را انجام دهد؛ ضمن اينكه از آسيب پذيري كمتري نيز برخوردار است. این فناوری به كارت غير تماسي اجازه مي دهد تا از فاصله اي كم خوانده شود و سريعا اطلاعات را منتقل كند و امکان پرداخت سريع را براي مشتريان در قياس با پرداخت از طريق وجه نقد يا حتي پرداختي كه توسط كارتهاي نوار مغناطيسي انجام مي­شود، فراهم مي­كند.

  در حال حاضر امريكن اكسپرس، ويزا کارت و مستر كارت، توسعه سيستم پرداخت غير تماسي در خرده فروشي‌هاي منتخب دنيا را آغاز نموده­اند. در برنامه آزمايشي[12] ، سيستم PayPass مستركارت،  از حیث  واكنش در دقيقه[13] 6 تا 10 ثانيه سريعتر از ديگر روشهاي پرداخت در مغازه[14] و 12 تا 18 ثانيه سريعتر از ساير روشهاي پرداخت در drive-through بوده است. PayPass به صورت بي سيم، جزئيات پرداخت شامل شماره حساب و كد تراكنش را بين رابط PayPass و پايانه فروش مجهز به RFID فروشنده[15] انتقال مي دهد. يك کارت­ هوشمند RFID كه داراي ميكروچيپ است مي تواند 10 تا 100 برابر بيش از كارتهاي نوار مغناطيسي اطلاعات را ذخيره و اداره كند.

  خوانده شدن[16] كارت هوشمند نيز بسيار سريعتر[17] از خوانده شدن كارت نوار مغناطيسي است.اين كارتها بدليل فقدان ارتباط فيزيكي با كارت خوانهاي دستگاههاي ATM و ساير ندارند عمر بسيار بيشتري نسبت به كارتهاي مغناطيسي دارند و كارت خوانها نيز به دليل عدم تماس مستقيم، هزينه نگهداري كمتري خواهند داشت. كارتها همچنين داراي سنسورهاي كوچك داخلي بوده و در صورتي که سرقت شوند و ربايندگان براي دستيابي به اطلاعات شخصي يك كارت تلاش کند، به کارتی بی مصرف تبدیل می­شود و امکان سوء استفاده­هاي احتمالي را سلب می­کند (11). گاهي اوقات امكان جا ماندن كارت در دستگاههاي كارت خوان تماسي مانند دستگاههاي ATM وجود دارد؛ ولی در كارتهاي بدون تماس، اين مشكل نيز رفع مي گردد. هر كارت داراي يك كد شناسايي 32 بيتي است كه آن را در دنيا منحصر به فرد مي سازد. بنابراين، كارت ديگري با شماره مشابه در هيچ جاي دنيا وجود نخواهد داشت و اين موجب امنيت بالاي كارت مي گردد.

  به طوری کلی مزاياي استفاده از كارت‌هاي هوشمند بدون تماس RFID عبارتند از:

  تسريع در امور؛ امنيت بيشتر؛ اعتبار و اطمينان بيشتر براي پایانه های قرائتگر؛ راحتي و آسايش قابل توجه مشتريان؛ افزايش توان عملياتي در زمان‌هاي شلوغ (پر ترافيك) و با حجم بالاي معاملات؛ عدم نياز به تعويض مكرر كارتهاي فرسوده شده؛ -كاهش قابل توجه هزينه هاي كاركنان؛ كاهش هزينه نگهداري ترمينال‌هاي قرائتگر.

  فناوری کارت­ هوشمند غير تماسي در انواع گوناگون كارتهاي پلاستيكي، ساعتي دستي، ساعت جيبي[18]، اسناد و ساير وسايل قابل حمل[19] در دسترس هستند.

  [1]contactless smart cards

  [2]pilot study

  [3]RFID tagged

  [4]communicated with

  [5]equivalent intelligence

  [6]on-card

  [7]capabilities

  [8]shop

  [9]transit fare

  [10]government or corporate

  [11]next-generation

  [12]pilot programme

  [13]transactions

  [14]in store

  [15]merchant

  [16]reading

  [17]swiping

  [18]key fobs

  [19]handheld

  ثبت نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آفرینش سیستم های پویا
این متن تست برای توضیحات پاپ آپ است .بنابراین ما آن را تکرار میکنیم.این متن تست برای توضیحات پاپ آپ است .بنابراین ما آن را تکرار میکنیم این متن تست برای توضیحات پاپ آپ است .بنابراین ما آن را تکرار میکنیم این متن تست برای توضیحات پاپ آپ است .بنابراین ما آن را تکرار میکنیم این متن تست برای توضیحات پاپ آپ است .بنابراین ما آن را تکرار میکنیم این متن تست برای توضیحات پاپ آپ است .بنابراین ما آن را تکرار میکنیم این متن تست برای توضیحات پاپ آپ است .بنابراین ما آن را تکرار میکنیماین متن تست برای توضیحات پاپ آپ است .بنابراین ما آن را تکرار میکنیم
آفرینش سیستم های پویا
با عضویت در خبرنامه ما،از جدیدتریت اخبار شرکت با خبر شوید
اطلاعات شما در اختیار دیگران قرار نخواهد گرفت
ARE YOU READY? GET IT NOW!
آفرینش سیستم های پویا
عید رمضان آمد و ماه رمضان رفت
صد شکر که این آمد و صدحیف که آن رفت