معرفی تکنولوژی NFC

  • تاریخ : نوامبر 16, 2015
  • توسط : ادمین
  معرفی تکنولوژی NFC

  معرفی تکنولوژی NFC

  NFC یا ان.اف.سی چیست ؟

  NFC یا همان Near-Field Communication ( ارتباطات میدانی نزدیک ) یک نوع از ارتباطات بیسیم کوتاه برد و مجموعه ای از استاندارد هاست که برای دستگاه های کوچک و قابل حمل به منظور ایجاد ارتباطات رادیویی با یکدیگر طراحی شده است .

  برای ارتباط NFC دو وسیله باید به یکدیگر نزدیک باشند و معمولا چند سانتی متر با یکدیگر فاصله داشته باشند ( در بعضی موارد دو دستگاه باید به هم برخورد کنند ) تا عملیات انتقال اطلاعات صورت گیرد ! به همین دلیل به آن ارتباطات Near-Field میگویند . فرمت های تحت پوشش تعریف شده توسط انجمن NFC دستگاه هایی مانند تگ ( برچسب ) ها و کارت های دارای NFC و گوشی های هوشمند میباشد .

  NFC-N-Mark-Logo

   

  NFC چگونه کار میکند ؟؟

  در واقع برای انجام عملیات انتقال اطلاعات از طریق NFC , امواج رادیویی از مبدا به دستگاه مقصد فرستاده میشود و دستگاه مقصد پس از شناسایی فرکانس رادیویی ( RFID ) شروع به دریافت اطلاعات و پردازش آن میکند : – )

  در واقع برای انجام عملیات NFC , موبایل فرستنده اطلاعات باید با موبایل گیرنده اطلاعات به صورت پشت به پشت به یکدیگر قرار گیرند ( در فاصله چند سانتی متری از هم ) . بعد از شناسایی فرکانس رادیویی RFID یا همان radio-frequency identification و تایید کاربر ( گیرنده ) جهت دریافت اطلاعات , عملیات NFC انجام میشود !

  android_beam

  آموزش جامع استفاده از NFC و انتقال فایل و اطلاعات در گوشی های اندروید از طریق NFC را میتوانید در لینک زیر مطالعه کنید :

   

  فواید و کاربرد NFC چیست ؟

  1. راه اندازی بسیار سریع : سرعت راه اندازی NFC نسبت به بلوتوث و یا WiFi Direct سریعتر است .

  2. ارسال فایل از طریق موبایل : ارسال فایل و اطلاعاتی مانند مخاطبین , آدرس های URL , ویدیو ها و عکس ها از طریق قابلیت Android Beam در گوشی های اندرویدی و یا S Beam در گوشی های سامسونگ … !

  3. سرعت قابل قبول ارسال فایل و آسان بودن انجام کار : کافیست دو گوشی موبایل را به یکدیگر از پشت نزدیک کنید تا اطلاعات شما از گوشی مبدا به گوشی مقصد ارسال شود ! ( هر دو گوشی باید دارای چیپ NFC باشند ) ! علاوه بر این که این کار بسیار ساده تر از مراحل بلوتوث میباشد , سرعت انتقال آن نیز قابل قبول است .

  4. کم مصرف بودن نسبت به سایر تکنولوژی های مشابه : تکنولوژی NFC نسبت به بلوتوث و WiFi Direct و یا سایر تکنولوژی های مشابه , کم مصرف تر میباشد و این باعث شده است تا شرکت هایی مانند نوکیا , سامسونگ , بلک بری و سونی از تکنولوژی NFC در محصولات خود استفاده کنند ! مثلا استفاده از تکنولوژی در Headset ها , Media Player ها و Speaker های شرکت سونی و …

  5. استفاده از تراشه های NFC در کارت های شخصی مانند کارت ملی و یا Credit Card ها

  6. پرداخت از طریق تکنولوژی NFC در موبایل ها : توسعه Mobile Payment و معرفی Google Wallet و Apple Pay و پرداخت

  7. استفاده از NFC در شبکه های اجتماعی : اشتراک گذاری مخاطبین , عکس ها و ویدیو ها در شبکه های اجتماعی و یا باری های موبایلی

  8. استفاده از NFC در بازی های ویدیویی : کنسول Wii U اولین کنسولی است که از تکنولوژی NFC بهره میبرد و میتوان در بعضی از بازیها از NFC برای خرید یکسری فیگور ها استفاده کرد .

   

  امروزه مهم ترین استفاده از تکنولوژی NFC , در موبایل ها میباشد ! ارسال فایل و اطلاعات از طریق موبایل به موبایلی دیگر و پرداخت وجه از طریق موبایل مهم ترین فوایدی هستند که میتوانیم برای تکنولوژی Near Field Communication نام ببریم !

  شما از طریق ویژگی Android Beam در گوشی های اندرویدی و یا S Beam در گوشی های سامسونگ میتوانید فایل های خود از قبیل مخاطبین , آدرس های URL , عکس ها و ویدیو ها و اپلیکیشن ها به دیگر موبایل ها انتقال دهید .

  آموزش استفاده از NFC در موبایل و ارسال فایل و اطلاعات از طریق آن را میتوانید در لینک زیر مطالعه کنید :

   

  Mobile Payments یا همان پرداخت موبایلی چیست ؟

  پرداخت وجه از طریق موبایل همان پرداخت موبایلی است و نیز قابلیتی بسیار کاربردی میباشد که به زودی جای کارت های اعتباری را خواهد گرفت .

  سیستم Google Wallet و Apple Pay هر دو برای قابلیت پرداخت موبایلی تولید شده اند ! تصور کنید کیف پول شما در داخل موبایلتان باشد ! از هر جایی که میخواهید خرید کنید و به وسیله موبایلتان وجه آن را پرداخت میکنید ! تنها با نزدیک کردن موبایل خود به دستگاه کارتخوانی که مجهز به تراشه NFC باشد … !

  کافیست در موبایل خود حساب بانکی خود را تعریف کنید !

  این شگفت انگیز است :

  Image: Apple unveils new gadgets

   

  حتی میتوانید به جای استفاده از کارت مترو – اتوبوس و یا کارت های پارکومتر از موبایل خود جهت پرداخت استفاده کنید !

  ???

  شرکت Blackberry نیز از تکنولوژی Blackberry Tag برای گوشی های خود بهره میبرد که بر روی BlackBerry OS 7.0 و یا بالاتر نیز قابل استفاده است .

  شرکت Samsung نیز با همکاری شرکت Visa از اپلیکیشن ” PayWave ” نیز بر روی موبایل های خود جهت پرداخت موبایلی استفاده میکند .

  شرکت مایکروسافت نیز برای سیستم عامل موبایل های خود یعنی Windows Phone از ” Wallet Hub ” برای پرداخت موبایلی استفاده میکند . ( وینفون 8 و بالاتر )

   

  تاریخچه NFC و تکامل آن تا کنون :

  • 1983 : اولین حق ثبت اختراع مرتبط با RFID به Charles Walton اعطا شد
  • 2002 : شرکت Sony و Philips در مورد ایجاد یک تکنولوژی جدید و یک سری از طرح های فنی در 25 March سال 2002 به توافق میرسند !
  • 2004 : شرکت های نوکیا , سونی و فیلیپس انجمن Near Field Communication یا همان NFC را تاسیس میکنند
  • 2006 : ظهور ساختار اولیه NFC Tag یا برچسب های NFC !
  • 2006 : ثبت SmartPoster یا همان پوستر های هوشمند
  • 2006 : تولید اولین موبایل مجهز به NFC توسط شرکت نوکیا با نام Nokia 6131 !!
  • 2009 : در January انجمن NFC استاندارد Peer-To-Peer را برای انتقال اطلاعاتی نظیر مخاطبین , آدرس های URL و … تعریف کرده است
  • 2010 : گوگل با همکاری شرکت Samsung اولین موبایل اندرویدی مجهز به NFC را موسوم به Google Nexus S تولید و به بازار عرضه کرد …
  • 2011 : راه اندازی Tapit Media در سیدنی استرالیا به عنوان اولین شرکت تخصصی بازاریابی NFC
  • 2011 : Google I/O نشان داد که چگونه از NFC در گوشی های اندرویدی برای اشتراک گذاری مخاطبین , آدرس URL , عکس , فیلم و … میتوان استفاده کرد
  • 2011 : ساپورت NFC از بخشی از گوشی های سیستم عامل Symbian با عرضه سیستم عامل Symbian Anna
  • 2011 : شرکت Research In Motion اولین شرکت بود که برای دستگاه های خود از گواهی MasterCard و PayPass را استفاده کرد .
  • 2012 : معرفی ” Smart Tags ” یا همان برچسب های هوشمند از شرکت Sony که تقریبا کاری مشابه با همان برچسب های NFC را دارد ! از برچسب های هوشمند بیشتر برای تغییر حالت تلفن یا پروفایل آن استفاده میشود ! ( گوشی باید در فاصله نزدیکی از Smart Tag قرار گیرد ) ! این برچسب ها همرمان با معرفی Sony Xperia P , همراه با همان گوشی و در همان سال به بازار عرضه شد .
  • 2012 : معرفی TecTile توسط شرکت Samsung ! در واقع TecTile مجموعه ای از برچسب های NFC با تکنولوژی MIFARE و یک نرم افزار همراه برای سیستم عامل اندروید میباشد . نرم افزار TecTile قابلیت خواندن و نوشتن برچسب های TecTile را داراست و از طراحی macros بهره میبرد !
  • 2013 : اعلام همکاری شرکت های Samsung و Visa برای توسعه پرداخت های موبایلی ( Mobile Payments )
  • 2013 : تلاش دانشمندان IMB در زوریخ برای جلوگیری از تقلب و نقض امنیتی در پرداخت های موبایلی به وسیله تکنولوژی امنیتی جدید احراز هویت موبایلی !
  • 2014 : iPhone 6 و iPhone 6 Plus اولین موبایل های دارای NFC توسط شرکت Apple
  • 2014 : معرفی Apple Pay از سوی شرکت Apple Inc ! قابلیتی جدید برای پرداخت به وسیله NFC که در گوشی های iPhone 6 و 6 Plus و iWatch وجود دارد .

   

  ثبت نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آفرینش سیستم های پویا
این متن تست برای توضیحات پاپ آپ است .بنابراین ما آن را تکرار میکنیم.این متن تست برای توضیحات پاپ آپ است .بنابراین ما آن را تکرار میکنیم این متن تست برای توضیحات پاپ آپ است .بنابراین ما آن را تکرار میکنیم این متن تست برای توضیحات پاپ آپ است .بنابراین ما آن را تکرار میکنیم این متن تست برای توضیحات پاپ آپ است .بنابراین ما آن را تکرار میکنیم این متن تست برای توضیحات پاپ آپ است .بنابراین ما آن را تکرار میکنیم این متن تست برای توضیحات پاپ آپ است .بنابراین ما آن را تکرار میکنیماین متن تست برای توضیحات پاپ آپ است .بنابراین ما آن را تکرار میکنیم
آفرینش سیستم های پویا
با عضویت در خبرنامه ما،از جدیدتریت اخبار شرکت با خبر شوید
اطلاعات شما در اختیار دیگران قرار نخواهد گرفت
ARE YOU READY? GET IT NOW!
آفرینش سیستم های پویا
عید رمضان آمد و ماه رمضان رفت
صد شکر که این آمد و صدحیف که آن رفت